SANATÇI EĞİTMENLER

EDUARDUS HALIM

Eduardus Halim

Eduardus Halim yorumlarının orijinalliği ve olgunluğu ile dünyadaki piyano sevenlerinin hayal gücünü yakalamayı başarmıştır. Etnik olarak Çin kökenli olan, Endonezya’da doğan ve kendisine Müslüman bir isim verilen Halim, kendisini piyanoda kanıtladığı ve efsanevi Vladimir Horowitz’in son öğrencisi olma nadir ayrıcalığını kazandığı New York’a taşınmadan önce keman ve piyano ile birlikte Java dansı eğitimi aldı.

İlk öğretmeni, Macar piyanist Alfonse Becalel olan Halim, hızla kendini geliştirdi ve 11 yaşındayken Beethoven’ın Üçüncü Piyano Konçertosu’nu çaldı ve ilk resitalini 13 yaşında verdi. Bir sonraki öğretmeni Belçika eğitimli Stephen Michael Sulungan’dı. Halim’in anlatımıyla “Genellikle, dersleri bir çeşit denetimli egzersizdi. Daha sonra, Bay Horowitz  de benim için benzer bir şey yaptı.”

1980’de Juilliard School’da, Rus romantik geleneğinin simgelerinden efsanevi pedagog Sascha Gorodnitzky ile çalışmak için New York’a taşındı. Halim, “Onun rehberliğinde, yeni bir disiplin duygusu buldum ve uzun süre bir şeyler üzerinde nasıl ayrıntılı olarak çalışacağımı öğrendim” ifadesinde bulundu.

Dört yıl sonra, Gorodnitzky’nin vefatının ardından Halim, Rudolf Firkušný gibi seçkin bir eğitimciyle çalışmaya başladı. Halim, “Schumann’ın Davidsbündlertânze, ve Brahms ve Schumann konçertoları gibi çeşitli eserleri yorumlamakta benimle çalıştı” diyerek anımsamaktadır.

The New York Times’ın müzik eleştirmeni ve Great Pianists’in yazarı Harold C. Schonberg, Bay Halim’i dinlediğinde, Romantik repertuarı cesur yorumlamasına hayran kaldı. Bay Schonberg, genç adamın alışılmadık potansiyeli hakkında Vladimir Horowitz’e bir mektup yazdı. Juilliard fakültesinin bir üyesi olan Müzik yazarı / yayıncı David Dubal, Halim’i büyük virtüoz olarak tanımladı. Sonuç: Halim’in Horowitz’den aldığı “büyük bir öneme sahip 40 ders – bir piyanistin gelişiminde kilit bir zaman aralığı” oldu. Schonberg’in; Horowitz, Onun hayatı ve Müzik adlı biyografisinin “Son Öğrenci” başlıklı bölümü, öğretmen Horowitz  ve öğrenci Halim arasındaki olağanüstü ilişkiye ayrılmıştır.

Schonberg, müzik kütüphanesini ve piyanist Leopold Godowski tarafından Schonberg’in teyzesinin kullanımı için bizzat seçilen Steinway piyanoyu Halim’e miras bıraktı.

1987’te New York’daki başlangıçtan bu yana Halim, Baltimore Senfoni, Chicago Senfoni, Cleveland Orkestrası, Detroit Senfoni, Malezya Filarmoni, Minnesota Orkestrası, Montreal Senfoni, Philadelphia Orkestrası, Rus Ulusal Orkestrası, St. Louis Senfonisi, San Francisco Senfoni, BBC Orkestrası, Houston Senfoni, Hong Kong Filarmoni, Singapur Senfoni Orkestrası ve Vancouver Senfoni gibi birçok orkestra ile çaldı.

Halim, Alice TullyHall, New York’taki 92. Sokak Y ve Washington’daki Kennedy Center dahil olmak üzere dünyanın prestijli mekanlarında resitaller verdi. Festival oluşumları, onu Ravinia, Grant Park, Newport, Stockholm, Minnesota Orkestrası’nın Viyana Sommerfest ve Wyoming’in Grand Teton Festivali’ne götürdü. 1997’de ilk kez Londra’daki Wigmore Hall’da muazzam bir resital verdi, ve bu onun BBC’den gelecek sezon bir konser yayını daveti almasına sebep oldu.

Aralık 1999’da Milwaukee Senfoni’sinin Küba Havana’daki tarihi performansı için solist olarak davet edildi. Bu, 40 yıldan fazla süren ambargodan beri ilk Amerikan etkinliğiydi.

Kariyerinin önemli dönüm noktaları arasında Carnegie Hall’da Jahja Ling tarafından yönetilen Beethoven Chorale Fantasy’nin performansı ve New York’taki Frick Koleksiyonu’nda, Boston’daki Gardner Müzesi’nde  ve Arizona’nın Scottsdale Sanat Merkezi’nde, Granados’un, esin kaynağı Goya olan piyano süiti “Goyescas” resitalleri yer aldı.

Halim’in kayıtları,”Presenting Eduardus Halim: A Program of Piano Transcriptions on the Arabesque” adlı ve Granodos and Chopin adlı eserleri içeren iki diske ayrılmış olarak the Reservoir Studio Productions imzasıyla yayımlandı.  Chopin albümü için Amazon.com yazarı Stephen Wigler, “Vladimir Horowitz’i özleyenlerin, ustanın öğrencilerinin sonuncusu olan Eduardus Halim’in bu bütün Chopin resitalini araştırması akıllıca olacaktır. O bir Chopinist olarak doğmuş … Onu, hocasının disipliniyle tanımlamak yerine,  onun halefi olarak tanımlamak daha doğru olacaktır” şeklinde yorum yaptı. “Eduardus Halim Plays Chopin”, Amazon.com/newCDnews.com tarafından en iyi klasik enstrümantal CD’lerden biri olarak adlandırıldı.

Halim’in piyanoyla ilgili ayırt edici yaklaşımı ve karizmatik kişiliği medyanın dikkatini çekti. Halim’in özgeçmişi New York Times (Sanat ve Eğlence), New York Times Magazin, Vogue, Vanity Fair, Piano Quarterly ve Clavier tarafından yayınlandı.

Halim’in 2011-2012 sezonundaki önemli programları arasında, Steinhardt Piyano Araştırmaları’na ait Franz Liszt’in 200. doğumgünü kutlamaları kapsamında NYU’da bir solo resitali ve 2011 NJMTA Konferansı’nda Liszt’in Transcendent Etudes adlı bir konferansı / resitali bulunmaktadır. Bunlara ek olarak; Sacramento, CA Newport, Oregon; Güney Kore’de Seoul National University, Brno’da Janacek Akademisi, hocası Rudolph Firkusny onuruna Çek Cumhuriyeti’nde Centennial Festivali için konserler verdi.

Halim, Genç Konser Sanatçıları Uluslararası Ödülleri yanı sıra Avery Fisher Kariyer Bursu ile de ödüllendirildi.

Halim, halen New York Üniversitesi Steinhardt’da Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Piyano Çalışmaları Anabilim Dalında müzik profesörü olarak çalışmakta ve Sascha Gorodnitzki Fakültesinin kurucu bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır.

http://www.eduardushalim.com

BOAZ SHARON

boaz-sharon

Boaz Sharon, Piyano Profesörü, Boston Üniversitesi Piyano Bölümü Başkanı ve Boston Üniversitesi Tanglewood Piyano Programı Direktörüdür. Bir Steinway Sanatçısıdır.

Uluslararası çapta tanınmış bir piyanist ve sanatçı / öğretmendir. İspanya’da Jaen Uluslararası Piyano Yarışması’nda birincilik kazandı. The Top of the World Competititon, Norveç, Berliner Filarmoni Uluslararası Piyano Yarışması, Rudolf Firkusny Uluslararası Piyano Yarışması, Prag, İspanya Bestecileri Uluslararası Piyano Yarışması, Madrid, Kaufman Uluslararası Piyano Yarışması, New York City ve Çin Xiamen’de Sterinborgh Piyano Yarışması gibi pek çok uluslararası piyano yarışmasında jürilik yaptı. Ayrıca, Moskova’daki Liszt Uluslararası Piyano Yarışması (Merkezi Müzik Okulu) ‘nun kurucularındandır.

Öğrencileri, Hamamatsu, Grieg (Norveç) New Orleans, Jaen (İspanya), The Prestigius Seul Art Center Ödülü ve Dallas Uluslararası Piyano Yarışmaları da dahil olmak üzere uluslararası piyano yarışmalarında üst düzey ödüller kazandı.

15 yıl boyunca Prag Uluslararası Piyano Masterclasses’ın sanat direktörlüğünü üstlendi. 2010 yılından beri de Chengdu Uluslararası Piyano Festivali’nin direktörlüğünü yürütmektedir. Yıllarca Paris’te Ecole Normale de Musique Alfred Cortot’da düzenlenen Uluslararası Piyanist Sertifika Programında öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Çin’de sıkça yer alan bir sanatçı olan Sharon, Şanghay, Pekin, Xinghai, Shenyand ve Sichuan Konservatuarlarında resitaller verdi ve Çin’deki pek çok şehirde performans gösterdi ve eğitim verdi.

2017’de İsrailde İsraeli Televizyonunda (Prof. Arie Vardi ile röportajda), Brezilya Sao Paulo’da Uluslararası Piyano Festivali’nde, New YorkYamaha Salon’da konserler verdi ve Brezilya Brasilla’da Brahms’ın İkinci Piyano Konçertosu’nu çaldı. Ayrıca London Royal Academy of Music’de ders verecek ve 2018 Dallas Uluslararası ve Olga Kern Uluslararası Yarışmaları’nda Jürilik yapacaktır.

Yıllar boyunca binlerce konser ve resital arasında Sharon, Londra’daki Steinway Celebrity Series’de, Münih’teki GasteigHall’da, Washington DC’deki National Galery’de, Seul International University ‘de, Beethoven Hall’da, Seul’de, Güney Kore’de ve İsrail Senfoni Orkestrası ile Kudüs’te performans sergiledi. Ayrıca son yıllarda gerek resitaller vererek ve gerekse orkestra ile Rusya genelinde 12 konser turu gerçekleştirdi. 2015’te Moskova Çaykovski Konservatuarı’nda ve Moskova’daki Gnessin Akademisi’nde resitaller verdi ve eğiticilik yaptı.

Sharon, Nonesuch / Warner Brothers Hyperion (Londra) ve Unicorn (Londra) şirketleri için kayıtlar gerçekleştirdi.

Nonesuch’un kaydı, Newsweek Dergisinde Yılın En İyi En İyi Kayıtlarından biri olarak kabul edildi ve Washington Post onu,”mükemmel tekniği olan müzisyen bir piyanist” olarak nitelendirildi.

http://www.hicainan2017.wixsite.com/mysite

Advertisements