KONUK SANATÇILAR

HYUN SOOK TEKIN

1

Güney Kore´de doğan sanatçı piyano eğitimine altı yaşında özel dersler alarak başladı. 1989-94 yılında Daegu’daki Genç Piyanistler Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı. 1996 yılındaki üniversite giriş sınavlarında Kyung Pook National University’nin Güzel Sanatlar ve Müzik Fakültesi’ne birinci olarak girdi ve Rektörlük Özel Bursu’nu kazandı.  Prof. Jung´un öğrencisi olarak devam ettiği bu üniversitenin Piyano Ana Dalı ve Müzik Pedagojisi bölümlerinden 2000 yılında çok iyi dereceyle mezun oldu.

2000 yılında Almanya´ya gelen sanatçı, Berlin´de Prof. Kupfernagel ve Leipzig´de           Prof. Erber´den dersler aldı. 2001 yılından itibaren Walter Gieseking ve Marguerite Long’un öğrencisi olan ünlü piyanist Prof. Klaus Schilde´nin öğrencisi olarak Weimar´da Hochschule für Musik-Franz Liszt´de almış olduğu Piyano çalışmalarını 2004 yılından sonra İTÜ/MİAM´daki doktora öğrenimi sırasında Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca ile sürdüren sanatçı, Robert Schumann’ın edebi fikirlerle ilgili minyatür piyano parçaları hakkındaki doktora tezini Prof. Dr. Cihat Aşkın ve Prof. Judith Uluğ’un danışmanlığı altında tamamladı.

Afyon Klasik Müzik Festivali tarafından her yıl misafir sanatçı olarak davet edilen Dr. Tekin çok sayıda resitallar vermiştir. Düzenli olarak İtalya’daki Bologna, Salerno ve Lecce Konservatuarı tarafından davet edilen sanatçı masterclass ve seminer vermiştir. Verona Piyano Festivali, Çağdaş Müzik Fesivali, Pharos Müzik Derneği, Piano Summer Ohrid ve St. John Festivaline düzenli olarak davet edilen sanatçi, ayrıca uluslararası sempozyumlara katılmakta ve makaleler yazmaktadır.  Doç. Dr. Hyun Sook Tekin 2008 yılından beri Marmara Üniversitesi’nde çalışmaktadır.

Hyun Sook Tekin şimdiye kadar Kore, Japonya, Almanya, İtalya, İngiltere, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan ve Türkiye’de çok sayıda solo resital ve oda müziği konserleri vermiştir.

http://www.hyunsooktekin.com

Advertisements