MİSAFİR PROFESÖR

KAMERHAN TURAN

KAMERHAN TURAN

Ankara’da doğan Kamerhan Turan, Ferhunde Erkin ile yedi yaşında başladığı piyano çalışmalarını 1976’da girdiği Aran Müzik Merkezi’nde Elif ve Bedii Aran ile 1987 yılına kadar sürdürdü. Bu süre içinde T.E.D. Ankara Koleji’ni ve Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni de bitirerek 1987 yılında Viyana Müzik Akademisi’ne girdi. Viyana’da Prof. Noel Flores ve Prof. Roland Keller ile çalışan Turan eğitimi sırasında Alban Berg Vakfı ve Avusturya Kültür Bakanlığı burslarını aldı ve 1995 yılında lisansüstü çalışmalarını tamamladı.

1990 Moncalieri, 5. Avrupa Müzik Yarışması ve 1993 “IBLA Grand Prize” Uluslararası Piyano yarışmasında kazandığı birinciliklerin yanısıra 1992 Senigallia, 1995 Ettore Pozzoli ve 1996 Roma Uluslararası Piyano yarışmalarında da finale kalarak çeşitli ödüller aldı.

1999 – 2008 yılları arasında Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak ders veren Kamerhan Turan 2008 yılından beri Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesidir ve 2013 yılında profesör olmuştur. 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bursa, Çukurova, İstanbul ve İzmir Devlet Senfoni Orkestraları, Bilkent Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Viyana Müzik Akademisi Senfoni Orkestrası, Azerbaycan Devlet Oda Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Ancyra Oda Orkestrası, ve Orchestra Internazionale d’Italia ile konserler veren Kamerhan Turan, Yalçın Adıgözelov, Koral Çalgan, Erol Erdinç, Barry Kolman, Ertuğ Korkmaz, Fabio Maestri, Krastin Nastev, Orhun Orhon, Naci Özgüç, Antonio Pirolli, Ari Rasilainen, Patrick Souillot, Hans Wallat, Emin Güven Yaşlıçam ve Helmut Zehetner gibi değerli şeflerle de çalıştı.

ABD, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Beyaz Rusya, Güney Kore, İngiltere, İsveç, İtalya, KKTC, Mısır ve Türkiye’de verdiği resitallerin yanısıra Uluslararası İstanbul ve Ankara Müzik Festivallerinde de yer alan sanatçının solo ve orkestra eşliğindeki konserleri çesitli radyo ve televizyonlarda yayınlanmıştır. CD kayıtları Türkiye’de Pb Müzik, Çağsav Müzik Avusturya’da Pepperland Records, Harmonia Classica Records, Classitone, Hollanda’da Brilliant Classics, ve ABD’de Athena Records firmaları tarafından basılmıştır.

http://www.kamerhanturan.com

ELENA ÇEKIÇ

IMG_3255Müzik ve İngilizce eğitimine 5 yaşında yetenekli çocukların devam ettiği,   Biysk Müzik Kolejinde başladı. Eğitim sırasında Moskova Konservatuarı öğretmenleri, Prof. A.Bahchiev, Prof. E.Sorokina ve  Prof.M. Zheleznov olan  hocalar ile  10  kez  uluslar  arası festivaller  ve  piano  düetlerine katıldı.

Paris Konservatuarı Sandra ve Jeroen Van Veen, Dominigue Morel ve Dauglas Nemish eğitmenleri Anna Louise ve Edward Türjon solo sanatçı olarak katıldığı, “Altay’ın genç yetenekleri “ yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü.

Yarışmalarda kazandığı derecelerden sonra çocuk fonu Khachaturyan VA Kültür Başkanı tarafından Müzik Barnaul College’de okumak üzere davet edildi.  Buradaki eğitim sürecinide onur derecesi ile tamamlayarak menzun oldu. Novosibisk   Devlet Konservatuarına girdi. Bu konservatuardan ‘da kırmızı diploma ile mezun oldu. Konservatuarda okurken oda müziği, eşlikçi ve solist olarak bir çok (ulusal ve uluslar arası) yarışmaya katılarak derecele aldı.Çek Cumhuriyet, Bulgaristan, Rusya.

Bulgaristan’da Chopin Master Class sınıfları, Prof. A. Kurtev, Prof T.Poddubnay, Rusya Prof. P. Yegorov St.Petersburg Konservatuarı Onur Sanatçısı Prof. A. Bonduryansky (Moskova Konservatuarı) ‘ na katıldı.

2007 yılından bu yana Chamber Ensemble NGK(Novosibirsk Devlet Konservatuarı) başkanlığında başarılı bir şekilde çalıştı. 2008 Novosibirsk ‘te  pedagojik yetenek yarışmasında 1.lik ödülünü aldı. 2009 yılında Rusya ve Çin arasındaki kültürel alışveriş için delegasyona katıldı. Hem solist hem de refakatçi olarak bir dizi konser  verdi. 2012’den beri Türkiye’de birçok ilden gelen değişik yaşlardaki  ve seviyelerdeki öğrencilere yurtiçi ve yurtdışı akademik danışmanlık ve eğitmenlik yapıyor.

Advertisements